Vlaams Woordenboek logo

Het Vlaams woordenboek


Index

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Log in

Registreer als nieuwe gebruiker om het Vlaamse Woordenboek op zijn best te kunnen gebruiken. Als ingelogde gebruiker kunt ge bijvoorbeeld nieuwe termen aan ons woordenboek toevoegen, andermans definities verbeteren, en reageren op bestaande definities.

Uw gebruikersnaam
Uw geheime paswoord

  • Log in
  • Wees welgekomen | Willekeurig | Top woorden | Recent

    Vlaams woord van de dag

    Dagelijks kiezen we een woord van de dag, uit de vele plezante woorden die in dit Vlaams woordenboek terug te vinden zijn. Het Vlaams woord van de dag is ook beschikbaar als RSS Feed RSS

    #891 01 February 2023: vlaaienslag

    vlaaienslag
    (zn. m.; ~en)

    actie waarbij vlaaien verkocht worden om de clubkas te spijzigen of voor een (goed) doel

    zie: ~slag

    Vlaaienslag 2018 – Chiro Jonathan Lommel Werkplaatsen

    Naar jaarlijkse gewoonte organiseert onze school binnenkort een vlaaienslag. Ook dit jaar kan u uw bestelling online …(sint-lutgardis.be)

    Wil je voor u school, sport, jeugdbeweging of andere vereniging een vlaaienslag organiseren, dan ben je bij Het Lekkere Vlaaike aan het juiste adres. (hetlekkerevlaaike.be)

    1 reactie(s)
    Toegevoegd door Georges Grootjans (01 Aug 2021 18:12)
    Dit woord was woord van de dag op 01 Feb 2023

    👍
    92

    #892 31 January 2023: permanentie, van ~ zijn

    permanentie, van ~ zijn
    (uitdrukking)

    van dienst zijn (bv. tijdens nachtelijke uren, weekend, vakantie, …); permanentie hebben; sStand-by zijn

    zie ook permanentie

    ‘Ik ben van permanentie van 19 uur ’s avonds tot 7 uur ’s ochtends. Noem het een slapende waak: ik blijf thuis en mag gewoon gaan slapen, zoals iedereen. Maar als er een oproep komt vanuit de centrale van het Wit-Gele Kruis, moet ik binnen de dertig minuten bij de patiënt thuis zijn. (cm.be)

    Raymond is ‘van permanentie’. Gelukkig is het maar voor één nacht, want het is nu volop ‘manoeuvres-tijd’ (Ma vie en rose: een jaar in Frankrijk – Annemie Struyf)

    De dienst vreemdelingenzaken (DVZ) was van permanentie. De actie werd georganiseerd door de Brusselse Coördinatie- en Steundirectie van de federale politie. (standaard.be)

    0 reactie(s)  |  oudere versies
    Toegevoegd door Georges Grootjans en laatst gewijzigd door Georges Grootjans (05 Aug 2021 18:18)
    Dit woord was woord van de dag op 31 Jan 2023

    👍
    172

    #893 30 January 2023: kasseienkoers

    kasseienkoers
    (zn. v.; ~en)

    Een kasseienkoers is een wielerrit waarbij er over veel kasseistroken wordt gereden, die doorgaans beslissend zijn in het koersverloop. (wikipedia)

    ook: kasseikoers

    vgl. kasseiklassieker

    Ook nu weer ziet het er naar uit dat enkele Oost-Vlamingen hun zinnen hebben gezet op deze kasseienkoers. (nieuwsblad.be)

    “De mooiste vind ik de kasseienkoers Trophée Madiot in Frankrijk. Een wedstrijd met een sterk internationaal deelnemersveld." (hbvl.be)

    Waarom een klimmer als Primoz Roglic vandaag start in een kasseikoers als GP Denain. (hbvl.be)

    Bettini: “Vlaamse kasseikoers mijn ultieme droom” | De Morgen

    0 reactie(s)
    Toegevoegd door Georges Grootjans (20 Apr 2022 13:05)
    Dit woord was woord van de dag op 30 Jan 2023

    👍
    6

    #894 29 January 2023: bijbureel

    bijbureel
    (zn. o.; ~burelen)

    bijkantoor

    zie ook bureel; hoofdbureel

    Openingsuren bijburelen politie wijzigen (Antwerpen) – De Standaard

    Bijbureel van de gemeentediensten van Brecht. (inventaris.onroerenderfgoed.b)

    Hij zat nu in het bijbureel dat Verlinden gebruikte wanneer hij een gast op bezoek had die nood had aan rust.(En dan niets meer: George Bracke Thriller, #7 – Stefaan Van Laere)

    het Nationaal komiteit voor Werkloozen en in nood verkeerende familiën. Hoofdbureel : Vakschool O.L.Vrouwplaats Bijbureel: Café l’Union Groote Markt.(oorlogsdagboek.org)

    0 reactie(s)  |  oudere versies
    Toegevoegd door Georges Grootjans en laatst gewijzigd door Georges Grootjans (17 Jul 2021 08:05)
    Dit woord was woord van de dag op 29 Jan 2023

    👍
    70

    #895 28 January 2023: coiffure

    coiffure
    (zn. v.; ~s)

    vnw:
    •kapsel (zie coiffuur)
    •kapsalon

    Niet alleen ik, maar ook iedereen die ik naar Coiffure Ciseaux toe verwijs is het met me eens: een beter team dan Veronique en haar dames is er niet. (top10coiffeur.be)

    Blader door de 863 coiffeur beschikbare stockfoto’s en beelden, of zoek naar coiffure of etalage om nog meer prachtige stockfoto’s en afbeeldingen te vinden (gettyimages.be)

    0 reactie(s)  |  oudere versies
    Toegevoegd door Georges Grootjans en laatst gewijzigd door Georges Grootjans (26 Jan 2022 07:30)
    Dit woord was woord van de dag op 28 Jan 2023

    👍
    3

    #896 27 January 2023: in alle sereniteit

    in alle sereniteit
    (uitdr.)

    in alle rust, in alle kalmte

    Typisch Vlaams: Belgisch-Nederlandse Standaardtaal; Gangbaarheid: 6; Vlaamsheid: 3

    zie ook sereen

    Soeur Emmanuelle in alle sereniteit begraven | De Morgen

    “Zou het nu niet wijs zijn om, in alle sereniteit, vanuit het beleid alle federaties te verplichten tot harttests?” (nieuwsblad.be)

    Daarom hebben de onderwijspartners afgesproken om op korte termijn en in alle sereniteit de onderhandelingen verder te zetten (hetacv.be)

    0 reactie(s)  |  oudere versies
    Toegevoegd door Georges Grootjans en laatst gewijzigd door fansy (07 Aug 2021 06:19)
    Dit woord was woord van de dag op 27 Jan 2023

    👍
    21

    #897 26 January 2023: lokettenzaal

    lokettenzaal
    (de ~, (v.), ~zalen)

    Een grote ruimte waarin loketten gebouwd zijn. Meestal in stations, gemeentehuizen, Parlement,…

    Klik op de afbeelding
    Lokettenzaal Schaarbeek
    Lokettenzaal station Schaarbeek

    De lokettenzaal van het Vlaams Parlement is elke dag geopend voor het publiek. (vlaanderen.be)

    De nieuwe lokettenzaal in het station is geopend.

    In de lokettenzaal van het Administratief Centrum kan men terecht voor de meeste formaliteiten i.v.m. Burgerlijke Stand, Bevolking, Pensioendienst, Sociale Dienst,…

    Aan de ingang, voor men de lokettenzaal binnengaat, neemt men eerst een ticket of men maakt een afspraak aan de receptie.

    1 reactie(s)  |  oudere versies
    Toegevoegd door fansy en laatst gewijzigd door fansy (05 Jul 2021 08:09)
    Dit woord was woord van de dag op 26 Jan 2023

    👍
    212

    #898 25 January 2023: losse pollen

    losse pollen
    (uitdr.)

    losse pollen hebben: wordt gezegd van iemand die zijn handen niet kan thuishouden om te slagen, iemand te bepotelen of iets te pikken; losse handjes hebben

    dikwijls dim.: losse pollekes

    Ikzelf startte toen, in 2008, op een nieuwsdienst waar geruchten rondgingen over de losse pollekes van een van de gerenommeerde journalisten. (demorgen.be)

    Directeur De Rop had losse pollen en het uitdelen van kletsen stond als eerste regel in zijn pedagogische handleiding (DE BEVERSE KLOK)

    Er zijn mensen met losse pollekes geweest in de tuin. Moet iemand iets gezien hebben of vreemde personen opmerken. Laat ons zeker iets weten. (facebook)

    Toen de bejaarde dame tranen in de ogen kreeg, zei hij: “Niet bleiten, want ik heb losse pollekes”, waarop ze angstig in elkaar was gedoken. (gva.be)

    0 reactie(s)  |  oudere versies
    Toegevoegd door Georges Grootjans en laatst gewijzigd door de Bon (29 Nov 2021 15:30)
    Dit woord was woord van de dag op 25 Jan 2023

    👍
    3

    #899 24 January 2023: ineenfiksen

    ineenfiksen
    (ww. fikste ineen, ineengefikst)

    snel, vluchtig, geimproviseerd in elkaar steken

    vgl. ineenboksen

    zie ook ineen~

    autosportforum.be: man van ons team heeft hetzelfde aan de hand als u; auto op zijn dak “gelegd” op 10 juni en nu een nieuwe ineen “fiksen” voor volgende cross

    come-early-leave-late.be: … eenmaal ik hé, me veel verstrooide momentjes, tussen de muzieksamples door wa flyers ineen fiksen. Ma kgeraak er altijd wel uiteindelijk.

    0 reactie(s)  |  oudere versies
    Toegevoegd door Georges Grootjans en laatst gewijzigd door de Bon (06 Aug 2021 12:39)
    Dit woord was woord van de dag op 24 Jan 2023

    👍
    217

    #900 23 January 2023: koopjesperiode

    koopjesperiode
    (zn. v.; ~n of ~s)

    periode van de solden

    Sale sign

    Van Dale 2017 online: BE

    Prijsreglementering en koopjesperiode | Vlaanderen.be

    In België is de koopjesperiode bij wet bepaald. Handelaars mogen voor kleding, schoeisel en lederwaren lagere prijzen aankondigen en hanteren van 3 januari tot en met 31 januari en van 1 juli tot en met 31 juli. (Wikipedia)

    Zelfstandigenorganisatie IZEO wil de koopjesperiode dit jaar vroeger laten starten, maar dat is onmogelijk volgens minister Laruelle. (knack.be)

    0 reactie(s)  |  oudere versies
    Toegevoegd door Georges Grootjans en laatst gewijzigd door de Bon (01 Jun 2025 11:28)
    Dit woord was woord van de dag op 23 Jan 2023

    👍
    212

    #901 22 January 2023: sturen

    sturen
    (ww. stuurde, gestuurd)

    een bericht sturen

    vroeger ging dit specifiek om een sms, nu kan het een bericht via eender welke berichtendienst zijn, zolang het bericht maar met een gsm gestuurd wordt

    zie ook berichtjes sturen; sturen met iemand

    SN/NL: appen

    - ’k Vertrek binnen een halfuurken.
    - Oké sgoe (dat is goed), stuurt mij als ge der zijt!

    ’k Peis dat de die kennis hebben, ze zitten gans den tijd met mekaar te sturen.

    Cynthia Heylen: Hey hey ik wil de Woody pyjamakes wel. Zowel die van maat 62 als 68
    Patricia Bosmans: oké ik hou ze voor jou aan de kant. ?
    Cynthia Heylen: ik zal je sturen als ik kan. Het gaat sowieso niet morgen zijn ?
    Patricia Bosmans: is goed. je ziet maar wanneer het lukt ?
    (facebook)

    “Mijn dochter kent Jelle”, zegt de doktersvrouw, “en hij heeft haar al gestuurd dat ze hier blij zijn.” (demorgen.be)

    0 reactie(s)  |  oudere versies
    Toegevoegd door nthn en laatst gewijzigd door Georges Grootjans (03 Nov 2024 07:05)
    Dit woord was woord van de dag op 22 Jan 2023

    👍
    24

    #902 21 January 2023: anker

    anker
    (zn. o./m.; ~s)

    vaste medewerker in de media

    ongemarkeerd in VD2017 online
    ANW: vooral in België

    zie samenstellingen journaalanker; nieuwsanker; sportanker; weeranker; verkeersanker

    < E anchorman

    Yves Ponnette tijdelijk anker van “Het journaal” (deredactie.be)

    Stef Wauters wordt het vaste anker voor het nieuws om 19 uur van maandag tot donderdag. (nieuwsblad.be)

    0 reactie(s)  |  oudere versies
    Toegevoegd door Georges Grootjans en laatst gewijzigd door Georges Grootjans (18 Jul 2021 08:26)
    Dit woord was woord van de dag op 21 Jan 2023

    👍
    228

    #903 20 January 2023: examenzittijd

    examenzittijd
    (zn. m.; ~en)

    examenperiode in het hoger onderwijs, zittijd

    Van Dale 2018 online: BE

    Indien je geen info vindt op Toledo, dien je binnen de eerste vijf dagen na vrijgave van de punten van de examenzittijd (per e-mail) contact op te nemen met de betrokken prof. (wet.kuleuven.be)

    Bezorg de cursist een getuigschrift van tweede examenzittijd met de bevestiging van effectieve deelname aan het herexamen en de periode van de tweede examenzittijd. (onderwijs.vlaanderen.be)

    0 reactie(s)  |  oudere versies
    Toegevoegd door Georges Grootjans en laatst gewijzigd door de Bon (23 Jul 2021 10:10)
    Dit woord was woord van de dag op 20 Jan 2023

    👍
    150

    #904 19 January 2023: hoofdvogel

    hoofdvogel
    (zn. m.; ~s)

    vnw: de eerste prijs, de beste prestatie

    vgl. hoofdvogel, de ~ afschieten

    “We gaan nu resoluut voor de hoofdvogel”. Met 86-62 nam BBC Latem-De Pinte B afgelopen weekend duidelijk afstand van het bezoekende RHK (nieuwsblad.be)

    Wijtschatenaar Jan Lewyllie grijpt naast de hoofdvogel in LEGO Masters. (kw.be)

    We hebben de hoofdvogel binnengehaald ! Eerst en vooral hartelijk dank aan de organisatoren en alle studenten van het studentenhuis. (hetspaanskwartier.be)

    Ga alvast op zoek naar 3 ‘wijze’ vrienden om de avond compleet te maken. En wie weet ga je wel met de hoofdvogel naar huis! (uilenspel.be)

    Om kans te maken op de hoofdvogel – de LIA 2014 voor beste #taalfie – moet je #taalfie op elk van de drie criteria hoog scoren (taalsector.be)

    0 reactie(s)
    Toegevoegd door Georges Grootjans (30 Oct 2022 08:13)
    Dit woord was woord van de dag op 19 Jan 2023

    👍
    2

    #905 18 January 2023: jachtgoed

    jachtgoed
    (zn. o.; ~goederen)

    jachtterrein

    Van Dale 2018 online: BE

    De huidige aanleg gaat terug tot 1754, toen de eerste hertog van Hoogstraten, Niklaas-Leopold van Salm-Salm, de toen nog woeste heidegronden liet ontginnen en omvormen tot een jachtgoed van circa 600 hectare. (inventaris.onroerenderfgoed.be)

    Ze brachten vijf dagen door op het jachtgoed van Himmler in de Oostenrijkse Alpen, ze bezochten belangrijke sportevenementen, partijfeesten, ze vergezelden hun Duitse vrienden naar de restaurants, nachtclubs en vaudevilletheaters van Frankfurt en Berlijn. (De ordening – Kees van Beijnum)

    0 reactie(s)
    Toegevoegd door Georges Grootjans (24 Jul 2021 22:49)
    Dit woord was woord van de dag op 18 Jan 2023

    👍
    142

    #906 17 January 2023: intussentijd

    intussentijd
    (bw.)

    ondertussen, intussen, in de tussentijd

    vnw

    Typisch Vlaams: Belgisch-Nederlandse Standaardtaal; Gangbaarheid: 2; Vlaamsheid: 3

    Als gij de boontjes al aftopt zal ik intussentijd de patatten schellen.

    Ge belooft heel den tijd om te helpen en intussentijd blijft ge maar in uwe luie zetel liggen.

    Omdat intussen intussen meer SN is dan ondertussen vervangen we intussen door intussentijd.

    Intussentijd raadt hij patiënten met apneu aan om de beademingsapparatuur toch te blijven gebruiken (vrt.be)

    2 reactie(s)  |  oudere versies
    Toegevoegd door Georges Grootjans en laatst gewijzigd door Georges Grootjans (04 Jan 2023 08:47)
    Dit woord was woord van de dag op 17 Jan 2023

    👍
    329

    #907 16 January 2023: taalwetgeving

    taalwetgeving
    (zn. v.; ~en)

    de wetten die het officiële taalgebruik in België reguleren

    info: http://www.vlaanderen.be/nl/vlaamse-overheid/organisatie-van-de-vlaamse-overheid/de-taalwetgeving-vlaanderen

    vgl. taalwet, taaltoezicht

    demorgen.be: MR-Kamerlid Damien Thiéry was al sinds 2007 waarnemend burgemeester van Linkebeek, maar ook na de gemeenteraadsverkiezingen van 2012 raakte hij niet benoemd als burgemeester wegens overtredingen van de taalwetgeving.

    nieuwsblad.be: Nieuw proces tegen terroristen na fout met taalwetgeving

    “De NMBS volgt in deze situatie de taalwetgeving. In Vlaanderen geldt de Nederlandse taal, in Wallonië de Franse taal en in Brussel beide talen. (vrt.be)

    0 reactie(s)  |  oudere versies
    Toegevoegd door Georges Grootjans en laatst gewijzigd door Georges Grootjans (02 Aug 2021 10:53)
    Dit woord was woord van de dag op 16 Jan 2023

    👍
    189

    #908 15 January 2023: opplooibaar

    opplooibaar
    (bn.)

    op te plooien, opvouwbaar

    Typisch Vlaams: Belgisch-Nederlandse Standaardtaal; Gangbaarheid: 2; Vlaamsheid: 4

    vgl. plooibaar; opplooibaarheid

    Een opplooibare kano: dat is het winnende project van Bizidee, een prijs van de Vlaamse overheid voor jonge, startende ondernemers. (knack.be)

    Opplooibaar logeerbed (3suisses.be)

    Ontdek Houten kapstok opplooibaar in de webshop van de Kringwinkel. (kringshop.be)

    0 reactie(s)  |  oudere versies
    Toegevoegd door Georges Grootjans en laatst gewijzigd door Georges Grootjans (04 Dec 2024 09:06)
    Dit woord was woord van de dag op 15 Jan 2023

    👍
    175

    #909 14 January 2023: chemie

    chemie
    (znw. de ~ (v.), geen mv.)

    SN/NL: scheikunde

    zowel voor de discipline als voor het schoolvak

    ‘Chemie’ was de oorspronkelijke benaming, tot Bruggeling Simon Stevin er de leenvertaling ‘scheikunde’ voor bedacht (of een bestaande leenvertaling populariseerde). In Holland/Nederland, waar men volgens Stevin veel beter sprak dan in zijn eigen streek en waar hij dan ook zijn leven doorbracht, heeft de leenvertaling stand gehouden; in Vlaanderen heten het schoolvak en de discipline weer als vanouds ‘chemie’.

    zie ook fysica, astronomie; chemicus, chemica; Nobelprijs voor chemie

    Mijn favoriete vakken op d’school zijn fysica en chemie, en aan d’unief wil ik later astronomie studeren. Derna doe ’k der misschien nog e paar jaar filosofie bij.

    0 reactie(s)  |  oudere versies
    Toegevoegd door nthn en laatst gewijzigd door nthn (27 Jul 2021 03:34)
    Dit woord was woord van de dag op 14 Jan 2023

    👍
    65

    #910 13 January 2023: werkaanbieding

    werkaanbieding
    (zn. v.; ~en)

    vacature, openstaande job

    DS2015: standaardtaal

    Ook in NL behoorlijk veel gebruikt, maar verhoudingsgewijs toch veel meer goegels in VL

    Naast werkaanbiedingen vind je op hun site ook heel wat nuttige info, tools en tests. (surfplaza.be)

    “Ik heb nog nooit zo veel werkaanbiedingen gekregen als nu. Als ik wil, kan ik zelfs in het buitenland aan de slag." hln.be

    Werkaanbieding. Gezien onze verdere groei wij zijn momenteel dringend op zoek naar Verkopers in verlichting!! (electromandel.be)

    0 reactie(s)  |  oudere versies
    Toegevoegd door Georges Grootjans en laatst gewijzigd door Georges Grootjans (01 Aug 2021 21:51)
    Dit woord was woord van de dag op 13 Jan 2023

    👍
    92

    Meer ...

    Nieuwe versie!
    Er is een nieuwe versie van het Vlaams Woordenboek online. Mocht je problemen ondervinden, gelieve deze te melden op onze GitHub.

    Het Vlaams woordenboek  |  Concept en realisatie door Anthony Liekens

    Creative Commons License

    Het Vlaams Woordenboek by Anthony Liekens is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.