Registreer als nieuwe gebruiker om het Vlaamse Woordenboek op zijn best te kunnen gebruiken. Als ingelogde gebruiker kunt ge bijvoorbeeld nieuwe termen aan ons woordenboek toevoegen, andermans definities verbeteren, en reageren op bestaande definities.
Wees welgekomen | Willekeurig | Top woorden | Recent
Dit zijn de top Vlaamse termen volgens het aantal positieve stemmen.
tegenspeler, tegenstander
SN: bestrijder, opposant
Op Rapide Lebbeke, dat na een goede start een 1 op 9 liet optekenen, zullen we een geprikkelde tegenstrever treffen. (Nieuwsblad)
iets of iemand van niks
Van Dale 2014 online: gewestelijk
Mijnen ex, dat was ne vent van mijn kloten.
Dat is een leuzze van mijn kloten, die marcheert (marcheren) ni, ook al steken er nief pillen in.
1 schoen (enkelvoud)
2 schoenen (meervoud)
3 schoon, mooi (bnw.)
Miene vrundj leep mit twiea versjèllende sjoon. Doa zag ich teange höäm: ‘kiek es noa ongere!’ Hae keek en zag: ‘Sjoon sjoon wah, thoes höb ich nog zon paar’.
Mijn vriend liep met twee verschillende schoenen. Toen zei ik tegen hem: kijk ik eens naar beneden! Hij keek en zei: ‘mooie schoenen hé, thuis heb ik nog zo’n paar.
(richtig plaatsjgevonge / echt gebeurd)
Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen. De NMBS is de enige aanbieder van personenvervoer per trein in België.
< Frans: SNCB: Société Nationale des Chemins de fer de Belgique
zie ook verzamellemma wegcode
De lijn 514 Mechelen Station – Herentals Station, was in de 19de E. een tramlijn, uitgebaat door de NMBS. Het moest later een treinlijn worden maar werd, in de 20ste E., vervangen door een autobus van de NMBS.
Bestemming wanneer men nergens (nieverans) naartoe gaat, op reis gaat, …
uitspraak met de -verance op zijn Frans
zie ook uitdrukkingen met corniche
andere fictieve vakantieoorden zie bij vakantie, op ~ gaan naar Saint-Kernis,
Van ’t jaar zijn we naar Nieverance op reis geweest. Gevolg: Heel mijn kot is geschilderd.
een nieuwtje, iets nieuw
uitspraak in sommige regio’s: niefs
Woordenboek der Nederlandsche Taal: In den zin van: hetgeen nieuw is, de hoedanigheid van nieuw, ongewoon, niet sinds lang bekend te zijn; alleen in Zuid-Nederland (vergelijk nieuwsgezind).
> Het niefs zal der gauw van af zijn, Joos (1900-1904) en Cornelissen-Vervliet.
Jan en Katrien uiteen? Waar komt gij mee af. Is dat nieuws?
Haar dochter heeft voor de zoveelste keer weer ander werk. Na 14 dagen is die dat altijd muug. Dan is het niefs eraf en dan zoekt ze allerlei redenen om ontslagen te worden.
zo goed kunnen klappen dat de andere persoon dient te zwijgen of niet meer kan volgen wat er gezegd wordt.
Meestal hangt er een gevoel aan vast zoals verheugd zijn of de adrenaline die men door zijn lijf voelt stromen, omdat men dan een bepaald machtsgevoel over die iemand krijgt en ook omdat er, in sommige gevallen, complimenten van de omstaanders volgen.
Awel, farm, dat ge die ambetante vent van een beterweter eindelijk eens onder tafel hebt geklapt. Dat is een leske in nederigheid geweest voor heum.
smaken, lekker zijn
ook: goed binnenschuiven
Zo’n stukske frut met mosterd op een sneeke grof brood, dat gaat goed binnen!
ouders, vader en moeder
Mien ouwesj woare rieke luuj mer ich höb geine nagel om aan miene vot te kratse.
Mijn ouders waren rijke mensen maar ik heb geen nagel om aan mijn kont te krabben.
verbastering van boerenrijst
klonterige pap van warme melk, bloem en bruine suiker
Mijn schoonmoeder at in haar kindertijd vaak boeries als avondmaal.
1) door krabben en schrapen bij elkaar voegen
2) kleine brokjes bij elkaar vegen
3) fig.: met kleine beetjes bij elkaar vergaren (bv. geld)
4) snel, vluchtig bij elkaar nemen
1) Als ge die boter van de randen van dat potteke bijeenschaart, kunt ge daar gemakkelijk nog een boterham mee smeren.
2) De Jean heeft altijd de gewoonte om de kruimels van de tafel met de wreef van zijn hand bijeen te scharen, ze aan de rand van de tafel in zijn andere hand te vegen om ze tenslotte in een snelle beweging in zijn hoog opengesperde mond te laten verdwijnen.
3) vicram.waarbenjij.nu/reisverslag: ‘miljaarde! Het is weer zover, kheb ne poef in den trol, alhoewel ik had gezworen om nooit meer een poef te hebben. Maar mijn thee met rum verslaving werd mij weer te machig, waardoor ik verzwakte en weer naar de poef greep. Ik zal dus weer een paar weken moeten verdwijnen uit den trol totdat ik wat geld bijeengeschaard heb.’ (poef, op de ~)
4) Onze Jeroen, die heeft zijn turngerief bijeengeschaard en is hals over kop op zijne fiets vertrokken.
doorhebben,iemand zijn bedoelingen raden
zie ook aankomen, van ver horen ~ en afkomen
Gij vindt dus dat onze auto niet meer veilig is en dat er waarschijnlijk binnenkort veel kosten aan zijn, ja, ik hoor u wel komen hoor…ge wilt ne nieuwe hé!
zie smoelpap
.
depreciërende benaming voor Brussel
spellingsvariant: Brusselistan
merkwaardigheid: Vlamingen gebruiken dikwijls Bruxellistan en Franstaligen Brusselistan.
zie ook Walonistan, Vlaanderistan, Belgistan
Ja zolang de kraan der enkel-richting “solidariteit” geldtransferts naar Walonistan en Bruxellistan zoal open blijven, zullen we mogen afdokken. (Golfbreker 28/11/14)
dreauz.info: Au brusselistan, Francoise Schepmans a été élue bourgmestre de Molenbeek.
zie kandidatuur, zijn ~ stellen
-
hoog appartementsgebouw, building
demorgen.be: " Het is ongetwijfeld verleidelijk om te gaan voor hoogbouw en dus winstmaximalisatie, maar ik durf je … Koekendozen, noemen ze dat bij ons."
skyscrapercity.com: Volgens hen wordt alles wat hoger is dan 10 verdiepingen automatisch een ‘koekendoos’.
> andere betekenis van koekendoos
iemand met een verdraagzaam karakter, een goedzak
Van Dale Belgisch-Nederlands, maar zeker ook in Nederland
Ze helpt zelfs onze Jef zijn etensbak leeg te maken, en de goeie sloeber die laat dat natuurlijk gebeuren, vandaag stond ze met vier poten tegelijk tussen zijn brokken lekker mee te smikkelen….Dus het komt allemaal dik in orde…. (Alle beestjes groot en klein.)
opspelen, mopperen, meuzzen
Zorgt dat ge op tijd terug thuis zijt want anders grolt den ouwe weer!
> andere betekenis van grollen
(idem Fr.) rookkamer, rookruimte
Het was een klassieke imposante kustvilla, met een kelder en een zolder voor het bedienende personeel, en verder veel kamers en salons, tot een fumoir toe. (vakantiehuizen van weleer)
Deze gerenoveerde burgerwoning is gelegen in het centrum van Gent. De indeling is als volgt: grote kelder, gelijkvloers: inkom – toilet – vestiaire – fumoir – salon en eetplaats. ( Kapaza)
Facebook is net een fumoir waar je meningen spuit onder de vrienden. (forum)
zich haasten, zijn eigen spoeden
Woordenboek der Nederlandsche Taal: zich avanceeren: Zich haasten. Gewestelijk in Zuid-Nederland.
Aveceert oe ‘n bitje, of ge krijgt nie’ gedaan, Cornelissen, Bijvoegsel (1936).
zie varianten bij aveseren
Ik heb mij temorgend moeten avanceren voor de trein te halen of ik kwam te laat.
Nieuwe versie!
Er is een nieuwe versie van het Vlaams Woordenboek online. Mocht je problemen ondervinden, gelieve deze te melden op onze
GitHub.