Vlaams Woordenboek logo

Het Vlaams woordenboek


Index

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Log in

Registreer als nieuwe gebruiker om het Vlaamse Woordenboek op zijn best te kunnen gebruiken. Als ingelogde gebruiker kunt ge bijvoorbeeld nieuwe termen aan ons woordenboek toevoegen, andermans definities verbeteren, en reageren op bestaande definities.

Uw gebruikersnaam
Uw geheime paswoord

  • Log in
  • Wees welgekomen | Willekeurig | Top woorden | Recent

    Top woorden

    Dit zijn de top Vlaamse termen volgens het aantal positieve stemmen.

    #29801

    humanistisch
    (bn.)

    Van Dale 2018 online: BE: vrijzinnig, vrijdenkend

    Verzorgde radioprogramma’s door derden op de VRT. Momenteel een platform voor communicatiekanalen op multimediaal vlak ten behoeve van de vrijzinnig humanistische gemeenschap. (unievrijzinnigeverenigingen.be)

    U hebt het recht het bezoek te vragen en te ontvangen van een bedienaar of vertegenwoordiger van uw godsdienst of van een moreel consulent die bijstand verleent vanuit een humanistisch vrijzinnige levensvisie. (azsintjan.be)

    Stel dat er inderdaad zoiets zou bestaan als een “humanistisch geloof” waarvan de theorie van Darwin deel uit maakt, dan is elke aanhanger van die theorie toch nog steeds niet per definitie humanist? (forum.politics.be)

    1 reactie(s)
    Toegevoegd door Georges Grootjans (26 Jul 2021 15:50)

    👍
    155

    #29802

    eenpersoonskamer
    (begrip)

    In ziekenhuizen: Een kamer waar de patiënt alleen ligt.
    In BE is het begrip eenpersoonskamer gereglementeerd en ingebed in de wetgeving.

    In NL: Als je in een ziekenhuis wordt opgenomen dan is het vaak maar de vraag met hoeveel personen op een kamer je terecht komt. Het kan zijn dat je een eenpersoonskamer krijgt, maar vaak moet je genoegen nemen met meerdere kamergenoten. Veel ziekenhuizen bieden alleen een kamer alleen wanneer dit medisch noodzakelijk is, bijvoorbeeld in verband met infectiegevaar. Wel is het in Nederland tegenwoordig mogelijk om een extra verzekering af te sluiten waarbij je in een aantal geselecteerde ziekenhuizen recht hebt op een eenpersoonskamer. Is deze niet beschikbaar dan ontvang je hiervoor een vergoeding.

    Het ereloonsupplement is wat een arts mag vragen bovenop zijn of haar honorarium, omdat u in een eenpersoonskamer ligt. (vrt.be)

    Een patiënt betaalt gemiddeld 1.690 euro voor een verblijf in een eenpersoonskamer, dat is 7 keer zoveel als in een twee- of meerpersoonskamer. (knack.be)

    0 reactie(s)  |  oudere versies
    Toegevoegd door Georges Grootjans en laatst gewijzigd door Enuti (22 May 2025 17:07)

    👍
    155

    #29803

    hakerskappers
    (bijwoord)

    (verouderd) wild en woest, vierklauwens, vierkappens

    Hij is weer hakerskappers bezig: dat loopt nog verkeerd af!

    0 reactie(s)  |  oudere versies
    Toegevoegd door Marcus en laatst gewijzigd door Marcus (11 Aug 2021 05:12)

    👍
    155

    #29804

    stikdood
    (bn.)

    1) uitgeput, stikkapot; piepedood
    2) morsdood (letterlijk en fig.)

    Van Dale 2017 online: BE

    ook: stikdood zitten

    1) “Ik weet nu ook dat de Mont Ventoux oprijden heel erg afzien is”, grijnsde de renner van Lotto-Belisol. “Ik ben stikdood.” (hln.be)

    2) Dezelfde Bart Somers die in De Morgen van 6 november 2004 verklaarde: ""Het cordon sanitaire is stikdood." (blogspot.com)

    0 reactie(s)  |  oudere versies
    Toegevoegd door Georges Grootjans en laatst gewijzigd door Georges Grootjans (19 Jul 2021 23:53)

    👍
    155

    #29805

    uitgaansvergunning

    Overgangsmaatregel waarbij een gevangene gedurende maximaal 12u de gevangenis mag verlaten als voorbereiding op een latere invrijheidstelling

    zie ook penitentiair verlof

    Als gedetineerde is het niet gemakkelijk om uit de gevangenis te stappen en in een nieuwe wereld te komen. Het doel van zo’n uitgaansvergunningen is om de gedetineerde daar op voor te bereiden. (vrt.be)

    Wetgever sleutelt aan penitentiair verlof en uitgaansvergunning – Polinfo

    Uitgaansvergunningen en penitentiair verlof laten aan veroordeelden tot een vrijheidsstraf toe om – soms na vele jaren – voor het eerst de gevangenis te verlaten, de banden met significante anderen te versterken of terug op te bouwen en hun reclassering meer concreet vorm te geven. (maklu.be/)

    0 reactie(s)
    Toegevoegd door Georges Grootjans (27 Jul 2021 13:17)

    👍
    155

    #29806

    chirolokaal
    (het ~, ~kalen)

    - 1 lokaal in een gans gebouw, in het heem
    - ruimte waar chirojongens en chiromeisjes samenkomen om hun activiteiten uit te voeren

    zie ook jeugdlokaal, chiroheem

    voor andere samenstellingen met chiro zie aldaar

    Lokaal Chiro Sint-Ulriks-Kapelle
    Chirolokaal van Sint-Ulriks-Kapelle

    Elke zondag kwamen we bijeen in ons chirolokaal.

    De chirolokalen zijn dit weekend verhuurd aan een andere chirogroep.

    Volgend weekend gaan we ons chirolokaal schilderen en het gezellig inrichten.

    0 reactie(s)  |  oudere versies
    Toegevoegd door fansy en laatst gewijzigd door de Bon (21 Jul 2021 20:37)

    👍
    155

    #29807

    gesubsidieerd officieel onderwijs
    (begrip)

    Het gesubsidieerd officieel onderwijs omvat de gemeentescholen, stedelijke scholen en provinciale scholen. Die worden georganiseerd door respectievelijk gemeentebesturen, stadsbesturen en provinciebesturen. (open.fopem.be)

    zie ook onderwijs, gesubsidieerd officieel ~

    De inrichtende machten van gesubsidieerd officieel onderwijs zijn verenigd in twee koepels, het Onderwijssecretariaat van de Steden en Gemeenten van de Vlaamse Gemeenschap (OVSG) en het Provinciaal Onderwijs Vlaanderen (POV).

    0 reactie(s)
    Toegevoegd door fansy (10 Aug 2021 16:28)
    Dit woord was woord van de dag op 05 Sep 2023

    👍
    155

    #29808

    begin, midden, eind de jaren ~
    (uitdr.)

    begin, midden, eind de jaren, gevolgd door de laatste 2 getallen van het jaartal, zonder weglatingsteken voor de 2 cijfers.

    Taaladvies.net:
    SN: begin jaren zeventig of in het begin van de jaren zeventig.
    In België: Begin de jaren zeventig. In BE wordt in zulke constructies ook geregeld het lidwoord de gebruikt, ook door standaardtaalsprekers. Status onduidelijk.

    vgl. alg. jaren, de ~

    Eind de jaren vijftig werden de draaiende heupbewegingen die Elvis Presley maakte als obsceen beschreven. (in België, status onduidelijk) (Taalavies.net)

    Hoe heet die serie uit begin de jaren tachtig met een vliegende bus vol kinderen? (in België, status onduidelijk) (Taalavies.net)

    Bono begon zich midden de jaren tachtig in te zetten voor de derde wereld. (in België, status onduidelijk) (Taalavies.net)

    Eind de jaren vijftig werden de draaiende heupbewegingen die Elvis Presley maakte als obsceen beschreven. (in België, status onduidelijk) (Taaladvies.net)

    Begin de jaren 90 schoten de Belgische en Vlaamse dancehits als paddenstoelen uit de grond.

    2 reactie(s)  |  oudere versies
    Toegevoegd door fansy en laatst gewijzigd door fansy (13 Jul 2021 13:32)

    👍
    155

    #29809

    fysicalabo
    (zn. o.; ~ 's)

    laboratorium waarin fysica bedreven wordt

    zie labo

    Wist je dat er een gloednieuw Fysicalabo is? Zo kan je als student steeds gebruik maken van topinfrastructuur voor het voeren van toponderzoek. (vub.ac.be)

    Op de UA mochten vier jongens van een aso-school uit Anderlecht in het fysicalabo een geigerteller maken om radioactiviteit te meten in de atmosfeer. (nieuwsblad.be)

    0 reactie(s)  |  oudere versies
    Toegevoegd door Georges Grootjans en laatst gewijzigd door de Bon (11 Aug 2021 03:10)

    👍
    155

    #29810

    billen, met de ~ toe

    zie billen, met de ~ dicht

    -

    0 reactie(s)
    Toegevoegd door Georges Grootjans (28 Jul 2021 21:07)

    👍
    155

    #29811

    kaproen
    (zn. m.; ~en)

    kap van de imker

    Woordenboek der Nederlandsche Taal: kaproen
    Middelnederlands caproen. Ontleend aan picardisch caperon (frans chaperon). Daarnaast KAPRUIN, Middelnederlands capruun, capruyn.
    - Eigenlijk. De naam van een op of om het hoofd sluitend hoofddeksel (muts, kap, kaper).
    - Bij vergelijking.
    2. In Vlaamsch-België, benaming voor de bijenkap der imkers.
    Kapruin, kapuin. Hoofddeksel eens bieënhouders, Tuerlinckx, Haspengouw (1886).

    Van Dale 2018 online: BE, niet algemeen

    ook kapruin

    “Wanneer men de bieën geen kwaad doet, steken zij niet, maar het is toch zeer geraadsaam eenen biekogel of kaproen aan te doen, wanneer men ze verzorgt." (bijentelersbondlanaken.be)

    Met crapproen wordt hier een kaproen bedoeld, t.t.z. een bijenkap die de imker tegen bijensteken beschermt. (seniorennet.be)

    De inventaris vermeldt hier ook een houtmijtje, 15 bijkorven, een caproen (2) en een biecot. (seniorennet.be)

    0 reactie(s)  |  oudere versies
    Toegevoegd door Georges Grootjans en laatst gewijzigd door de Bon (06 Aug 2021 03:52)

    👍
    155

    #29812

    violen, de ~ op elkaar afstemmen
    (uitdr.)

    zie violen, de ~ gelijk stemmen

    ANW: (vooral) in België

    zie aldaar

    0 reactie(s)
    Toegevoegd door Georges Grootjans (20 Jul 2021 11:21)

    👍
    155

    #29813

    brullen met den beer in 't bos
    (uitdrukking)

    meevozen met wie het voor het zeggen heeft

    Op hem moet ge niet rekenen als ’t tegen de baas gaat, die brult altijd met den beer in ’t bos.

    0 reactie(s)
    Toegevoegd door Marcus (08 Aug 2021 17:33)

    👍
    155

    #29814

    deelstatelijk
    (bijv.nw.)

    wat betrekking heeft op de deelstaten
    >< federaal
    (niet in VD2018)

    ‘Om ‘het beginsel van eenheid van rechtsmacht’ te behouden, wil Bourgeois niet weten van een splitsing tussen federale en deelstatelijke rechtbanken.’ (DS 130517)

    0 reactie(s)
    Toegevoegd door Marcus (09 Aug 2021 05:03)
    Dit woord was woord van de dag op 30 Dec 2019

    👍
    155

    #29815

    de Groene Gordel
    (vaste woordgroep)

    landelijk gebied rond het Brussels Hoofdstedelijk Gewest bestaande uit het Arrondissement Halle-Vilvoorde en het gebied ten westen van Leuven

    zie ook Gordel, de ~

    “De Streek-GR Groene Gordel vertrekt in Halle, de bedevaartsstad in de Zennevallei aan de rand van het Pajottenland.” (https://www.groteroutepaden.be)

    0 reactie(s)  |  oudere versies
    Toegevoegd door Marcus en laatst gewijzigd door Marcus (30 Jul 2021 14:38)

    👍
    155

    #29816

    estheticienne
    (zn. v.; ~s)

    schoonheidsspecialiste

    Algemeen Nederlands Woordenboek: (vooral) in België

    Natuurlijk kun je een afspraak maken bij een schoonheidssalon en een estheticienne het werk laten doen, maar dat kan je een aardige duit kosten. (veet.be)

    Zo moest ik een estheticienne er eens op wijzen dat er zich op de onderkant van de loeplamp een vieze smurrie van onbestemde oorsprong bevond. (eurobest.be)

    0 reactie(s)  |  oudere versies
    Toegevoegd door Georges Grootjans en laatst gewijzigd door fansy (10 Aug 2021 23:20)

    👍
    155

    #29817

    flipfloppolitiek
    (z. nw. de ~ (v.) niet telbaar)

    politiek die snel van koers verandert, opportunistische politiek

    De Ro spreekt van ‘flipfloppolitiek van de bovenste plank’. ’Ik heb hier eigenlijk geen woorden voor. (DS)

    Dit noemt men flip flop politiek in de V.S., het veranderen van politieke meningen als van onderbroek. (palestinamedia)

    12 reactie(s)  |  oudere versies
    Toegevoegd door koarebleumke en laatst gewijzigd door koarebleumke (11 Aug 2021 15:39)

    👍
    155

    #29818

    plezeerke
    (z.nw. ´t ~ o ~s)

    (dim. van plezeer) pleziertje, iets aangenaams

    Kèn ich uch nog urges ein plezeerke mèt doon?
    Kan ik u nog ergens een pleziertje mee doen?

    Ein tas koffie mèt ein Calvadoske is ein rèchtig plezeerke.
    Een kop koffie met een Calvadosje is een echte verrassing.

    0 reactie(s)
    Toegevoegd door LeGrognard (07 Aug 2021 17:22)

    👍
    154

    #29819

    savakkes

    zie ça va

    -

    0 reactie(s)
    Toegevoegd door Georges Grootjans (16 Jul 2021 00:59)

    👍
    154

    #29820

    henj
    (z.nw de ~ (m) meervoud van ´handj´)

    handen (ook wel als ´heng´ uitgesproken)

    Ich höb henj aan mien lief, ich hoof miene handj neet op te houte.
    Ik heb handen aan mijn lijf, ik hoef mijn hand niet op te houden.

    0 reactie(s)
    Toegevoegd door LeGrognard (11 Aug 2021 01:12)

    👍
    154

    Meer ...

    Nieuwe versie!
    Er is een nieuwe versie van het Vlaams Woordenboek online. Mocht je problemen ondervinden, gelieve deze te melden op onze GitHub.

    Het Vlaams woordenboek  |  Concept en realisatie door Anthony Liekens

    Creative Commons License

    Het Vlaams Woordenboek by Anthony Liekens is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.