Registreer als nieuwe gebruiker om het Vlaamse Woordenboek op zijn best te kunnen gebruiken. Als ingelogde gebruiker kunt ge bijvoorbeeld nieuwe termen aan ons woordenboek toevoegen, andermans definities verbeteren, en reageren op bestaande definities.
Wees welgekomen | Willekeurig | Top woorden | Recent
De onderstaande definities zijn de laatst gewijzigde definities van Vlaamse termen in ons woordenboek.
Deze lijst is ook beschikbaar als RSS Feed
Een gezinswoning in een voormalige pastorij. Meestal een ietwat statig, vrijstaand gebouw.
niet in VD2013 online
googel: .BE (>11.000) ; NL (>3.000)
klik op de afbeelding
Pastorijwoning Wieze
De baksteen in de maag van de Vlaming is misschien niet aan het verpulveren, maar hij wordt wel wat kleiner.(…) Daaruit blijkt dat het droombeeld van een grote lap grond met een eigen fermette, pastoriewoning of designarchitectuurwoning (…) stilaan aan het vervagen is.
(http://www.demorgen.be/dm/nl/2462/Standpunt/article/detail/1711744/2013/09/26/De-baksteen-in-de-maag-van-de-Vlaming-is-niet-aan-het-verpulveren-maar-wordt-kleiner.dhtml)
Een gezinswoning in een voormalige pastorij. Meestal een ietwat statig, vrijstaand gebouw.
niet in VD2013 online
googel: .BE (>11.000) ; NL (>3.000)
klik op de afbeelding
Pastorijwoning Wieze
De baksteen in de maag van de Vlaming is misschien niet aan het verpulveren, maar hij wordt wel wat kleiner.(…) Daaruit blijkt dat het droombeeld van een grote lap grond met een eigen fermette, pastoriewoning of designarchitectuurwoning (…) stilaan aan het vervagen is.
(http://www.demorgen.be/dm/nl/2462/Standpunt/article/detail/1711744/2013/09/26/De-baksteen-in-de-maag-van-de-Vlaming-is-niet-aan-het-verpulveren-maar-wordt-kleiner.dhtml)
korenbloem, samengesteld, met blauwe kroonbladeren
In de korenvelden was het opvallend, hoe auwblauw erin kon woekeren.
korenbloem, samengesteld, met blauwe kroonbladeren
In de korenvelden was het opvallend, hoe auwblauw erin kon woekeren.
Woonhuis van de pastoor.
Van Dale: in België, niet algemeen: pastorie
VD2013 online: Belgisch-Nederlands
klik op de afbeelding
Pastorij Gaasbeek
Veel pastorijen staan leeg omdat er te weinig pastoors zijn.
opgezwollen hoofd doordat men besmette mosselen gegeten heeft die verlammend werken op de ademhalingsspieren
Mijn moeder kreeg na het eten van mosselen plots ademhalingsproblemen, een rode gelaatskleur en een opgezwollen gezicht. “Dat is een mosselkop,” besloot de dokter.
De mosselkop is een novelle van kempische schrijver Erik Vlaminck.
gemotoriseerde politieagent, een flik op een moto
< Bijnaam “Zwaantjes”
Kort na hun oprichting binnen de toenmalige Rijkswacht reden zij op Harley Davidsons en droegen een witte helm, zwart omrande bril en bij slechte weersomstandigheden, als regenkledij, lange mantels. Bij het opdrijven van de snelheid sloeg de wind onder deze mantel waardoor deze sierlijke bewegingen maakten zoals een vliegende zwaan. Hierdoor werden zij in de volksmond al snel “de Zwaantjes” genoemd. (Wikipedia)
Nadat ik de zwaantjes eindelijk had afgeschud, hing er een helicopter boven mijn auto.
KijkUit (6/12/2014): ‘De dag van de Zwaantjes.’
gebakje gemaakt uit soezendeeg branddeeg in de vorm van een kuipje (ovaal), gevuld met slagroom en soms een beetje fruit, in de slagroom worden 2 stukjes (vorm van een vleugel) gestoken en een s-vormje voor de hals en kopje van een zwaan.
Als ik een luchtig gebakje wens, dan neem ik een zwaantje.
mier
zie ook: muurzeiker
Zit er een brek in uw broek? Uitschieten dan en zorgen dat ge ze vindt, anders zit ge met een probleem.
bankschroef
ook overdrachtelijk gebruikt
De opstelling bestaat uit een boormachine, een vijsbank om de boormachine in vast te zetten, een ijzeren schijfje waarop we onze magneten op kunnen bevestigen, een voltmeter, een spanschroef om de draaisnelheid van de boor precies te kunnen regelen en een camera. (http://wetenschapsexpo.blogspot.be/)
Ik merk dagelijks in mijn coachingpraktijk dat mensen zich vastzetten en dat dit soms komt vanuit een angst waardoor ze in een soort van “vijsbank” terechtkomen waar ze passief in blijven zitten tot de pijn niet meer te houden is en ze zich overgeven aan de situatie (ondergaan) of vluchten (als ze nog kunnen tenminste). (http://www.sabinetobback.be/)
zware vijsbank (bankschroef) die met een staak op de grond rustte en waarop gesmeed of ander ijzerwerk gedaan kon worden (verouderd) Uit: Vak en Kunstwoorden – Ambacht van den smid, Vlaamse Academie voor Taal- en Letterkunde.
NL: staartbankschroef
Het is een ijzeren tuig, aan den werkbank vastgezet en waarin men, bij middel van eene vijs, het ijzer sluit, dat moet gesmeed of bewerkt worden. Jozef Vuylsteke, Ambacht van den smid. (1895)
UIT OORZAAK VAN VERTREK: Groote en kleine boormachien, 3 aanbeelden groote vijlstaak, moereplaten, vuring, en wind- gever, waterbak, vijlen, bouten enz. (Het Ypersch nieuws- 1929 – Historische Kranten)
fietsband, binnenband
< Fr. tube (buis)
zie ook tuub, platten ~
Ik heb platten tuub met mijne velo.
bedienen, helpen in een winkel
WNT: Inzonderheid in Vlaamsch België in den zin van ”iemand de gevraagde winkelwaren toedienen” (Schuermans (1865-1870)).
“In den winkel, terwijl men haar de koffie geriefde, zeide haar de vrouw enz.”, Conscience (ed. 1869).
In die beenhouwerij gerieven zowel vader als zoon.
Het wordt tijd voor een pauze want hij heeft heel de tijd achter de toog de mensen gegriefd.
zeveraar, iemand die op kleinigheden vit, muggenzifter
zie ook pezeweven
Gij se pezewever! Kom, stopt met zeveren.
of “Vast Comité van Toezicht op de politiediensten”
Het is de externe instelling die onder de begeleiding van het federale parlement belast is met het toezicht op de globale werking en uitoefening van de politiefunctie. (comitep.be)
De aanbevelingen van het comité P sluiten aan bij de plannen van de minister van Binnenlandse Zaken. Zij wil de federale politie drastisch hervormen, met minder bazen en meer mankracht op de straat. (demorgen.be)
Het comité P heeft zopas zijn jaarverslag gepubliceerd.
aambeien, (bloed)speen
WNT: Alleen in ’t mv.: aambeien. Thans nog in Limburg.
Ik ben de laatste tijd met takken aangemaakt, ik zal wat minder pikant moeten eten, denk ik.
Aambeien of hemorroïden – dat zijn plaatselijke verdikkingen (weefselkussentjes-huidflapjes) van de endeldarm en of anuswand door onderliggende spataders.
Van Dale : speen (de; spenen)
- rubber of plastic afsluiting op een zuigfles, voorzien van een gaatje waardoor het kind de vloeistof kan opzuigen
- tepel van een zoogdier
- aambei
Omgangstaal in België volgens het RBBN
VMNW: speen: tepel, aambei
Oudste attestatie: Gent, Oost-Vlaanderen, 1236-1238
WNT: speen: Aambei. In dezen zin niet meer algemeen.
zie ook takken, bloedspeen
Hij durft niet te gaan zitten, hij heeft het speen.
Het bloedend speen.
Geen zin hebben, geen behoefte hebben
Ik had vanmorgen geen nodige om de afwas te doen.
Geen zin hebben, geen behoefte hebben
Ik had vanmorgen geen nodige om de afwas te doen.
vrouw, pejoratief gebruikt
dikwijls in samenstellingen zoals:
valse tik (tik, valse ~), franke tik, venijnige tik, jaloerse tik, astrante (Limburg, Kempen) tik,…
De tik, frank zijn en nog de schuld op een ander steken ook nog, hoe durft ze. En als ge dan frank terug zijt, is ze van haar melk (melk, van zijn ~ zijn), dan staat ze te bleiten.
Ze kan niet stoppen met hem te kreiten hè, de tik, het venijn stroopt zo van haar gezicht af.
Nieuwe versie!
Er is een nieuwe versie van het Vlaams Woordenboek online. Mocht je problemen ondervinden, gelieve deze te melden op onze
GitHub.