Registreer als nieuwe gebruiker om het Vlaamse Woordenboek op zijn best te kunnen gebruiken. Als ingelogde gebruiker kunt ge bijvoorbeeld nieuwe termen aan ons woordenboek toevoegen, andermans definities verbeteren, en reageren op bestaande definities.
Wees welgekomen | Willekeurig | Top woorden | Recent
De onderstaande definities zijn de laatst gewijzigde definities van Vlaamse termen in ons woordenboek.
Deze lijst is ook beschikbaar als RSS Feed
aansteker, briquet
Mag ik uwen allumeur eens gebruiken om mijn sigaret aan te steken?
ham
Etymologisch Woordenboek van het Nederlands:
Het woord hesp is algemeen Belgisch-Nederlands, in de Belgische dialecten komt het in diverse varianten voor. In Nederland bestaat het slechts in het Utrechts, waar de vorm hips ’hamschijf’ (met s-p-metathese, zie ook: wesp) ook bovendialectisch algemeen in gebruik is.
Van Dale online: Belgisch-Nederlands
DS2015 standaardtaal
West-Vlaanderen en regio Gent: hespe
provincie Antwerpen: heps
zie ook achterhesp, heps, Ardeense hesp, gerookte hesp, boerenhesp
Een schel hesp.
Eerst eet ik een boke met hesp, en dan pak ik nog wel ene met kaas.
trui, pullover, jumper
vnw: in België vaak voor: trui, pullover
anw: pull : ((vooral) in België)
In Nederland is pullover, uitspraak plover, meer gebruikelijk.
niet te verwarren met pul
zie ook verzamellemma kledij
Ik heb het koud, ik ga een pull aan doen.
“Sinds kort duiken er in prime time nieuwsankers met pullen op. Het begon met ene Riadh Bahri die op basketschoenen en met col roulé in de broek begon te presenteren. Maar nu begint ook de gêne bij Xavier Taveirne en Wim De Vilder te verdwijnen.” Volgens de kijker komt het dragen van een pull erg onprofessioneel en respectloos over. (vrt.be)
Op het moment van haar verdwijning droeg ze een pull met twee handjes op de voorkant, een korte broek met zwartwit dammotief en zwarte … (demorgen.be)onderhemd
< Frans: le marcel.
De naam is ontstaan in de 19de eeuw wanneer de “Etablissements Marcel” het kledingstuk in serie fabriceerden.
Bron: Wikipedia Frans: débardeur
Van Dale 2015 online: Belgisch-Nederlands, spreektaal.
Nederland: singlet
zie synoniemen bij onderlijfke
zie ook verzamellemma kledij
Onder mijne pull heb ik altijd een marcelleke aan.
‘Wie loopt bij deze hitte dan niet in een marcelleke’ (demorgen.be – H.Camps)
In “marcelleke” of bikini op zeedijk Knokke-Heist? U riskeert een boete van 250 euro (vrt.be)
opzettelijk, expres, moedwillig,
Je hebt het goetsemoets kapot gemaakt!
opzettelijk, expres, moedwillig
Je hebt het goetsemoets kapot gemaakt!
onrustig persoon
iemand die altijd onrustig of gejaagd is of tewerk gaat
Da’s toch ne schiessigaard, ja! Ik krijg er zenuwen van.
aansteker, vierslag, vuurslag
Mag ik uwen allumeur eens gebruiken om mijn sigaret aan te steken?
aansteker, allumeur, apparaat om vuur te maken
AN Van Dale: vuurslag stuk staal waarmee vonken uit een vuursteen geslagen kunnen worden
Heb jij een vuurslag om mijn sigaret aan te steken.
onnozelaar, oen, sukkel
zie ook: wieten, wiewa
Gebruik j’n gezond verstand, en laat die wietlewaai maar gerust.
kont, achterwerk, zitvlak, reet , gat , billen, achterste, aars, anus, bips, billen, poeper, poepgat
vnw: •achterste, achterwerk, billen, bips
-iemand op zijn poep geven: iemand een pak voor zijn billen geven
DS2015 geen standaardtaal
De gebruikelijke Nederlandse betekenis van uitwerpselen of stront wordt in Vlaanderen niet gebruikt. Uitzondering hierop is hondenpoep, hoewel de Vlaming eerder hondenstront zal verkiezen.
< Volgens sommige etymologen zou poep komen van het Franse poupe: achtersteven van een schip, Latijn puppis
zie ook voorpoep; poepzitten; klets op de poep
Zet u neer op uw poep.
Als ge niet braaf zijt, krijgt ge een klets op uw poep.
Dat student Lloyd aarzelend op haar poep had gemikt om de omvang van de blauwe plek te beperken, kon Joke geen barst schelen. (standaard.be)
Houd uw poep lekker warm met ‘swants’ – De Standaard
Op het eind ging De Bruyne, na een zoveelste ren, op de poep zitten. Krampen. Zich helemaal te pletter gelopen. (demorgen.be)
schommel
zie ook: bies, biezabijs, bijs, bijze, boes, boeschcammeré, boesjkammeree, ratak, ratek, renne, rennekoker, rietseko, rijtak, sturrel, stuur, toeter, touter, wippentater, zwier
De kleine zit op de suur.
drank, meestal met alcohol, maar niet noodzakelijk
< Engels: booze of boose
zie ook boozen, buizen, preboozen
Zie maar da ge genoeg boes in huis hebt tegen a we komen!
“Is alles klaar voor mijn feestje vanavond?
Zou er wel genoeg boes zijn?
Laat eens kijken… 6 vodka, 3l witte wijn, 2l rode wijn, een 10tal sterke-drank-klutskes (waaronder Tequila, rhum x3, iets smurfenblauw, vodka), 36l fruitsap, 3l cola, 1l gini, 2l fanta, een 10tal pintjes, … Daveke, ik denk het echt wel hoor!” (uit een blog)
> andere betekenis van boes
schommel
zie ook: bies, biezabijs, bijs, bijze, boes, boeschcammeré, boesjkammeree, ratak, ratek, renne, rennekoker, rietseko, rijtak, sturrel, stuur, toeter, touter, wippentater, zwier
De kleine zit op de suur.
schommel
zie ook: bies, biezabijs, bijs, bijze, boes, boeschcammeré, boesjkammeree, ratak, ratek, renne, rennekoker, rietseko, rijtak, sturrel, stuur, toeter, touter, wippentater, zwier
De kleine zit op de suur.
spanklem, sergeant, lijmknecht
Vakjargon: ex FR: serre-joints, serre-joint:
instrument dat wordt gebruikt door monteurs, timmerlieden, meubelmakers, installateurs om 2 verschillende delen samen te monteren tot 1 geheel.
Wordt zelden gebruikt in NL. Ze kennen het wel, maar wordt door hen niet zozeer gebruikt om het gereedschap ermee aan te duiden. Zij gebruiken lijmklem.
Op het werk hebben ze een nieuwe balie op de receptie gemaakt. Bij het verlijmen van het werkblad op de toog gebruikte de Nederlandse technieker een serzjant. “Nee” zei hij, “dat is een lijmklem”.
klap die laptop dicht, ben je nog aan het leren en je moet stoppen kladiladi
kladiladi
Appel + perenstroop, Luikse siroop
Mijn moeder eet elke morgen poepgelei op haar boterham.
“… het geheim van Jans ouderdom "gewoon doen, en een dagelijkse portie “poepgelei”." “Poepgelei”, oftewel “echte Luikse siroop” is een appel- en perensiroop die dient als beleg bij brood. De term “poepgelei” wordt vooral in de Antwerpse Kempen gebruikt." (deredactie.be)
Volgens zoon Frans is het geheim van Jans ouderdom "gewoon doen, en een dagelijkse portie “poepgelei”." “Poepgelei”, oftewel “echte Luikse siroop” is een appel- en perensiroop die dient als beleg bij brood.
appel + perenstroop, Luikse siroop
enkel in Herenthout
Proes op de boterham.
onwettig, buitenwettelijk, illegaal, verboden
vnw: buitenwettelijk, onwettig
De burgemeester wilde liefst zo rap mogelijk een einde maken aan de extralegale bouwsituaties in zijn gemeente.
Nieuwe versie!
Er is een nieuwe versie van het Vlaams Woordenboek online. Mocht je problemen ondervinden, gelieve deze te melden op onze
GitHub.